Transprzestrzeń ciała - projekt artystyczny adresowany osobom trans

Transprzestrzeń ciała - projekt artystyczny adresowany osobom trans

Czy literatura, moda, ruch sceniczny i transpłciowość mogą tworzyć spójny projekt? Jeszcze jak! Właśnie te obszary będziemy łączyć w najnowszym projekcie Transprzestrzeń ciała, który zrealizujemy w ciągu najbliższego miesiąca. Projekt zyskał finansowanie z programu Mikrograntów, będącego w dyspozycji Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek  Katowice - Miasto Ogrodów. 

Punktem odniesienia jest twórczość W. Szekspira, w której konwencja płci jest umowna. Wynika ona z realiów teatru elżbietańskiego, ale również jest świadomą grą ówczesną konwencją. Bazując na postaciach z dramatów, osoby uczestniczące, przy wsparciu merytorycznym eksperta literackiego i eksperta kostiumowego opracują i zrealizują koncepcję pokazu mody, na którym zaprezentuje własną interpretację postaci Szekspira. Projekt obejmuje weekendowy warsztat literacko-sceniczny oraz cykl 4 warsztatów z osobą ekspercką w zakresie mody, która wesprze os. uczestniczące w szyciu własnych kostiumów, które zaprezentują na wybiegu. Kostiumy powstaną częściowo z materiałów odzyskanych.

Finałem projektu będzie otwarty pokaz mody połączony z czytaniem fragmentów dramatów Szekspira, które były inspiracją dla poszczególnych osób twórczych. Wydarzenie zostanie utrwalone w formie wystawy zdjęć.
Transprzestrzeń ciała należy rozumieć trojako. Jest to przemiana postrzegania ciała przez kostium, transoddzialywanie ciała na przestrzeń wraz z ubiorem i transponowanie tekstu literackiego opisującego działające ciało na tekst kultury.
Zgłoszenia osób, które pragną uczestniczyć w projekcie przyjmujemy poprzez formularz: 
Formularz rekrutacyjny
Nabór trwa do czwartku 23 listopada.